Ankara Konya arası hızlı tren çalışmaları


TÜRKİYE’nin yarım yüzyıllık rüyası hızlı trenin, Konya-Ankara hattının Mevlana’nın ölüm yıldönümü olan 17 Aralık’taki Şeb-i Arus törenlerine kadar açılması hedefleniyor. Başbakan Tayyip Erdoğan’dan talimat alan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, “Planladığımız gibi giderse Şeb-i Arus törenlerine kadar hattı açacağız” dedi. Ankara-Eskişehir arasında bir yıldan bu yana hizmet veren hızlı trenin ikinci etabı olan Konya-Ankara hattında alt yapı çalışmaları hızla tamamlanırken üst yapıdan son sinyalizasyon işlemleri yapılıyor.

Süleyman Karaman Konya-Ankara arası seyahat süresini 1 saat 15 dakikaya indirecek hızlı tren tren hattı için

, “Ankara-Konya hattının açılmasıyla Konya-Eskişehir hızlı tren hatları da birbirine bağlanmış olacak. Tabii asıl kazanç Ankara-İstanbul hattının açılmasıyla olacak. Tüm hatlar tamamlandığı zaman İstanbul-Konya arasındaki 12 saat 25 dakikalık seyahat süresi 3 saat 30 dakika olmuş olacak” diye konuştu.

Polatlı’dan başlayarak güneye doğru inen Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren Projesiyle 250 km /saat hıza uygun çift hatlı, elektrikli, sinyalli yeni demiryolu inşa edilmiş olacak. Toplam 306 km’lik hattın, 94 km’lik kesimi Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi içinde yer alıyor. Alt yapı inşaatı 2 kesimli olarak gerçekleştirilen projede 7 köprü, 25 karayolu üstgeçiti, 58 karayolu altgeçiti, 133 menfez ve 2030 metrelik 1 tünel, ayrıca demiryoluna paralel emniyet amaçlı karayolu yer alıyor.

Tüm bu gelişmelerle birlikte, Ankara-Konya arası hızlı tren çalışmalarının son kontrollerinde İtalyan yetkililerin hat boyunca yapmış olduğu kontrollerde, Nova Tercüme olarak tercüme hizmeti vermiş bulunmaktayız. Bu değerli projeye katkı vermiş olmamızdan dolayı gururluyuz.